ZELENI PREHOD: poti nazaj ni več!
Z razvojem konkurenčnih tehnoloških rešitev v učinkovito trajnostno preobrazbo
Poslovno okolje se v izvijanju iz pandemije COVID 19 spreminja v neslutenih dimenzijah, ki nas vedno znova presenečajo, hkrati pa jasno kažejo, da smo že odločno vstopili v zeleni prehod. Poti nazaj ni več in za uspešno nadaljevanje potrebujemo nova znanja, pristope, informacije in tehnologije, s katerimi bomo lažje in uspešneje obvladovali veliko večja tveganja, s katerimi se danes soočamo pri našem poslovanju.
Zmanjševanje potreb po vseh virih je prvi in najbolj smiseln ukrep za obvladovanje precej višjih in dinamičnih cen energije in emisij. Prvo orodje za to je napredno upravljanje z energijo in viri – v industriji in storitvah, kar nam omogoča tudi kvalitetno spremljanje našega ogljičnega odtisa, ki postaja eden ključnih kazalcev naše uspešnosti in konkurenčnosti.
Kakšen razvoj trajnostnih konkurenčnih tehnoloških rešitev lahko pričakujemo v naslednjih letih? S hitrim tehnološkim razvojem so tehnologije obnovljivih virov energije postale tržno dostopne in konkurenčen cenovno stabilen lastni vir energije. Kako uspešno postaviti sončno elektrarno, izkoristiti priložnosti vodikov tehnologij, naprednih rešitev soproizvodnje ali izkoriščanje odvečne toplote, novih učinkovitih tehnoloških rešitvah v stavbah, inovativnih rešitev trajnostne mobilnosti, se lahko največ naučimo iz praktičnih izkušenj uspešno izvedenih projektov ter strokovnjakov, ki sodelujejo pri razvoju novih tehnoloških rešitev.
V letošnjem letu se bodo v okviru programa »pripravljeni na 55« izoblikovali novi cilji do leta 2030, ki se hitro prenašajo v nove zakonodajne rešitve, ki nam postavljajo nove okvire našega delovanja. V kratkem bo v Sloveniji na razpolago rekordno veliko razvojnih sredstev, kar predstavlja izredno razvojno priložnost, ki jo moramo čim bolje izkoristiti. Znanje, dobre informacije ter usposobljeni sodelavci s pravo mero poguma pa so recept, kako jo dobro izkoristiti.
To je le nekaj prvih usmeritev programa letošnje konference, ki ga tudi letos skrbno pripravljamo za vas, da bi vam lahko na konferenci ponudili čim več novih in uporabnih znanj ter kvalitetnih informacij, ki jih potrebujete pri vašem delu. Lansko ponovno srečanje v živo nam daje nov zagon in energijo, da se letos ponovno srečamo v Portorožu, v družbi odličnih tujih in domačih predavateljev ter se spet povežemo v osebni izmenjavi naših izkušenj. O vseh podrobnostih programa letošnjega dogodka vas bomo v naslednjih tednih še sproti obveščali, zato sledite našim spletnim stranem, ter na svidenje v Portorožu!
Stane Merše,
predsednik programskega sveta,
vodja Centra za energetsko učinkovitost na Institutu Jožef Stefan